Granit jest skałą magmową o budowie jawnokrystalicznej, zbudowany jest z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Granit przybiera barwy szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare i inne. Granit jest to zastygnięta magma, która krąży we wnętrzu Ziemi. Płynna magma zastyga w górnych warstwach Ziemi, około dwa kilometry pod jej powierzchnią. W warstwie, do której dociera magma, następuje proces ochładzania, co stwarza idealne warunki do powstawania kryształów, które tworzą ziarna granitu. Ochładzanie magmy trwa kilka milionów lat. Podczas tego procesu skała jest ściskana przez zewnętrzne warstwy Ziemi. Ma to olbrzymi wpływ na twardość granitu. Struktura takiego kamienia zależna jest od wielu czynników, a mianowicie temperatury i tempa stygnięcia magmy, panującego ciśnienia, a także składu chemicznego magmy.
Granit jest bardzo wytrzymałym materiałem, odporny na wysokie i niskie temperatury. Odporny jest też na uszkodzenia mechaniczne (oczywiście do pewnego stopnia). Granit jest odporny na promieniowanie UV, przez co można go spokojnie stosować na zewnątrz bez obaw o naruszenie struktury.
Granit to materiał, który występuje na całym świecie. Kopalnie granitu w Polsce znajdują się głównie na terenie Dolnego Śląska. Najbardziej znany polski granit to Strzegom, nazwa pochodzi od miejscowości, gdzie jest on wydobywany. Granit jako kamień naturalny potrafi się różnić wzorem, nawet jeżeli pochodzi z tej samej kopalni. Co czasami bywa problematyczne, jeżeli chcemy uzyskać pożądany wzór, a obecnie wydobywa się kamień z innego złoża.
Zastosowanie granitu jest bardzo szerokie, nadaje się on na zewnątrz oraz wewnątrz. Z granitu tworzone są takie rzeczy jak :
- Blaty kuchenne
- Blaty łazienkowe
- Schody
- Elewacje
- Posadzki
- Parapety
- Nagrobki
- Krawężniki
- Drogi
- Kostki brukowe
- Kamienie do pieczenia pizzy
- Popielniczki
- I wiele innych rzeczy, które ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię